شناسایی اهداف واقعی

چهار گام ساده برای رسیدن به اهداف واقعی

در این مقاله می‌خواهیم شما را با چهار گام ساده برای رسیدن به اهداف واقعی آشنا کنیم که حرکت در مسیر دستیابی به موفقیت را برایتان هموار‌تر می‌کند.

گاهی اوقات احساس می‌کنیم چیزی در زندگی‌مان کم است و می‌خواهیم تغییری در روند زندگی‌مان ایجاد کنیم، اما چون هدفی مشخص نداریم فکر می‌کنیم به آن نمی‌رسیم، احساس ناامیدی و ناتوانی می‌کنیم و در رویاهای خود سرگردان می‌شویم.

زندگی دقیقاً از جایی آغاز می‌شود که بدانید هدف‌ واقعی‌تان چیست. اگر ندانید هدف‌ واقعی‌تان چیست و چرا می‌خواهید به آن برسید، هرگز طعم یک زندگی واقعی را نخواهید چشید و ادامه‌ی زندگی می‌تواند برای شما سخت و دشوار باشد.

یاد دارم زمانی که به سختی تلاش می‌کردم تا هدفم را پیدا کنم، چیزی از درون مرا رنج می‌داد. صبح ها بدون انگیزه بیدار می‌شدم و سر کاری می‌رفتم که از آن لذت نمی‌بردم و از همان اول صبح منتظر بودم شب شود برگردم خانه به علایقم بپردازم. من این شکل زندگی را دوست نداشتم، می‌خواستم آزاد باشم و کارها را به شیوه‌ی خودم انجام دهم.

من با خودم در یک جنگ درونی بودم تا هدفم را پیدا کنم، تا اینکه به خودم آمدم و گفتم شاید اصلاً  هدف واقعی‌ام را نمی‌شناسم و دقیقاً همینطور بود، فقط می‌خواستم موفق شوم اما دقیقاً چه چیزی را با تمام وجود می‌خواهم نمی‌دانستم.

بعد از اینکه هدفگذاری کردم و هدف واقعی‌ام را شناختم خیلی زود پیشرفت و موفقیت‌هایم حاصل شد و زندگی‌ام رنگی تازه به خود گرفت.

اگر شما هم جزء افرادی هستید که هدف‌های واقعی خود را نمی‌شناسید، این چهار گام ساده کمک می‌کند تا هدف‌های واقعی‌ تان را از هدف‌های زودگذر تشخیص دهید.

صد‌ و‌ هفت آرزوی خود را بنویسید

برای اینکه بتوانیم هدف واقعی خود را تشخیص دهیم در مرحله اول باید تمام علایق و خواسته‌های خود را بهتر بشناسیم، پس صد‌و‌هفت آرزوی خود را می‌نویسیم تا از درونی‌ترین لایه‌های ذهن‌مان اهداف کوچک و بزرگ را پیدا کنیم.

احتمالا نوشتن صد‌و‌هفت آرزو برای شما کار ساده‌ای نخواهد بود و در میان راه، نوشتن اهداف کمی سخت می‌شود که این مورد بسیارعالی است و باعث می‌شود به وضوح بیشتری نسبت به اهداف‌تان برسید.

اهداف خود را هرس کنید

وقتی صدوهفت آرزوی خود را نوشتید به تمام آنها کلمه چرا؟ اضافه کنید و بنویسید چرا می‌خواهید به آن هدف برسید؟ و بعد اهدافی که برای آن دلایل منطقی ندارید حذف کنید زیرا اهدافی که برای آن دلیلی منطقی ندارید هدف‌های واقعی نیستند فقط دوست داشتنی‌اند.

به اهدافتان امتیاز دهید

بعد از هرس کردن اهداف، تعداد موارد پیش رو کمتر شده و تا حدودی به وضوح رسیدیم که چه چیزهایی را واقعا می‌خواهیم. اما حالا باز هم می‌خواهیم تعداد موارد را کمتر کنیم تا بتوانیم راحت‌تر تصمیم بگیریم.

برای اینکه انتخاب ها کمتر شود و راحت‌تر تصمیم بگیریم به اهداف باقی‌مانده از یک تا ده امتیاز می‌دهیم که بالاترین امتیاز ده و پایین ترین امتیاز یک می‌باشد.

اولویت بندی

اگر تا به اینجا پیش رفته باشید می‌بینید که صدوهفت آرزو به چند آرزو تبدیل شده که هدف‌های واقعی ماست.

حالا باید اهداف انتخاب شده را اولویت بندی کنید و برنامه ای عملی طراحی کنید که قدم به قدم به آن برسید. یادتان باشد فقط یک هدف را شروع کنید و هر زمان به آن هدف رسیدید بروید سراغ اهداف دیگر، چون می‌خواهیم تمام تمرکز‌مان روی یک هدف باشد و خیلی سریع به آن برسیم.

نتیجه گیری

برای رسیدن به موفقیت و داشتن زندگی زیبا، باید یک هدف واضح و مشخص داشته باشیم که عاشقش باشیم. فقط اینطور می‌توانیم موفق شویم و همیشه انگیزه داشته باشیم.

با نوشتن صدوهفت آرزو تمام اهداف‌مان از درونی‌ترین لایه‌های ذهن‌مان مشخص می‌شود.

بعد از نوشتن صدوهفت آرزو اهداف‌مان را هرس می‌کنیم تا بتوانیم تا حدودی هدف‌های واقعی‌مان را از غیر واقعی تشخیص دهیم.

وقتی اهداف واقعی تقریباً مشخص شد با امتیاز دادن به آنها می‌توانیم تصمیم گیری را ساده تر کنیم و علایق‌مان را بشناسیم.

در آخر با اولویت بندی کردن روی یک هدف متمکز می‌شویم و برای آن برنامه ریزی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + پانزده =