5 مرحله ساده تغییر باور

5 مرحله ساده تغییر یاور

همه ما رؤیاهای بزرگی در سر داریم که می‌خواهیم به آنها برسیم و حتی برای رسیدن به آنها تمام تلاشمان را هم کرده‌ایم؛ اما به نظر می‌رسد دستیابی به آنها غیرممکن است به این دلیل که هنوز متوجه مانع یا باورهای ذهنی محدود کننده نشده‌ایم و نمی‌دانیم موانع اصلی در ذهن ماست و با تغییر باورهای ذهنی این موانع کنار زده می‌شوند.

به نظر شما چرا بسیاری از ما با اینکه همه تلاشمان را کرده‌ایم؛ اما هنوز به نتیجه دلخواهمان نرسیده‌ایم؟

چرا همه آدم‌ها به زندگی رؤیایی خود نمی‌رسند؟

چرا فقط تعداد کمی از آدم‌ها شرایطی عالی در تمام جنبه‌های زندگی تجربه می‌کنند؟

چطور خواسته‌هایمان را محقق کنیم و در مسیر رسیدن به رؤیاهایمان حرکت کنیم؟

 و بسیاری از این چراها و چطورهای دیگر.

پاسخ تمام این سؤالات باورهایی است که در ذهن داریم، اگر باوری نامناسب در ذهنمان داشته باشیم که با خواسته ما هماهنگ نیست، مهم نیست چقدر تلاش می‌کنیم، در نهایت نمی‌توانیم خواسته‌هایمان را محقق کنیم.

تمام رفتارها و اقدامات ما بر اساس برنامه‌ریزی ذهنمان تعیین می‌شوند و برای تحقق خواسته‌هایمان نیاز به تغییر باور ذهنی داریم که با خواسته‌هایمان هماهنگ شوند تا کمک کنند کارهایی انجام دهیم که ما را به خواسته‌مان می‌رساند.

تاثیر تغییر باور

وقتی در مورد باور و تاثیر تغییر باورها صحبت می‌کنم بعضی افراد فکر می‌کنند منظور از باور افکاری است که داریم و وقتی می‌گویم با تغییر باور ها شرایط و نتایج زندگی‌تان تغییر می‌کند برداشت آنها این است که باید افکار مثبت داشته باشیم؛ اما منظور از باورها افکاری نیست که داریم، بلکه دیدگاه یا طرز فکری است که به آن یقین داریم.

مثال 1تغییر باور ثروت: اگر شما کارمند باشید و قصد داشته باشید درآمد خود را افزایش دهید و از طرفی باور داشته باشید برای درآمد بیشتر باید مدرک تحصیلی بالایی داشت یا باید زمان بیشتری کار کرد و… هم داشته باشید، این باورها شما را به ایده‌ها و راه‌حل‌هایی که منجر به درآمد بالاتر می‌شوند سوق نمی‌دهند.

وقتی باورهایی هماهنگ با خواسته خود نداشته باشید، حتی اگر به ایده یا راه‌حل هم برسید، این باورها عملگرایی را از شما سلب می‌کنند و مانع از انجام کارهایی خواهند شد که می‌توانند شما را به درآمد بالاتر برسانند.

مثال 2تغییر باورهای مالی: اگر شما صاحب کسب‌وکار شخصی باشید و باور داشته باشید پول دست مردم نیست یا مردم توان خرید ندارند و به دنبال کالا یا خدمات ارزان هستند، به‌خاطر یقینی که به این طرز فکر دارید بسیاری از فرصت‌ها را از دست می‌دهید.

باورهای غلط در کسب و کار باعث می‌شوند کسب‌وکار خود را گسترش ندهید، محصولات یا خدمات گران‌قیمت و با کیفیتی که می‌توانند سود بیشتری به شما برسانند انتخاب نکنید، محصولات و خدمات خود را در مکان‌هایی که ثروتمندان هستند و حاضر به پرداخت پول بیشتر برای کیفیت بالا هستند ارائه ندهید و بسیاری از این فرصت‌ها که همگی به‌خاطر باورهای غلط از دست می‌روند.

فرمول تغییر باور

تا اینجا متوجه شدیم باور چیست؟ چه اهمیتی دارد؟ و تاثیر تغییر باور در رفتار و اقدامات ما چیست؟ حالا می‌خواهیم برای تغییر باورهای غلط اقدام کنیم و با فرمول تغییر باور بتوانیم باورهای درست را جایگزین باورهای اشتباه کنیم.

افراد زیادی به دنبال تمرینات تغییر باور یا تکنیک تغییر باور عجیب و غریبی هستند تا بتوانند با استفاده از آن موانع ذهنی خود را سریع بر طرف کنند و معجزه تغییر باور را فوراً مشاهده کنند؛ ولی تغییر باور هرگز سریع رخ نمی‌دهد.

بسیاری از افراد هنوز درک نکرده‌اند که باورها یک‌شبه به وجود نیامده‌اند که یک‌شبه از بین بروند، آنچه باید درک کنیم این است که تغییر باورها نیازمند زمان است و باید با شناسایی باورهای غلط و اقداماتی درست در مسیر تغییر آنها گام برداریم.

اگر به دنبال کتابی هستید که در زمینه پول و ثروت بتوانید باورهای خود را تغییر دهید به نظر من بهترین کتاب تغییر باور در زمینه پول و ثروت کتاب صوتی چگونه مغناطیس پول شویم نوشته ماری کلیر کارلایل است که نسخه صوتی آن را می‌توانید از وب‌سایت ثروت سازان جوان تهیه کنید.

ماری کلیر کارلایل در کتاب صوتی چگونه مغناطیس پول شویم به شما کمک می‌کند باورهای اشتباهی که در مورد پول دارید را از درونی‌ترین لایه‌های ذهنتان بیرون بکشید و بتوانید آن را تغییر دهید.

اما راههای تغییر باور چیست و چگونه یک باور را تغییر دهیم؟

در ادامه این مقاله آموزشی با من همراه باشید تا متوجه شوید فرمول تغییر باور چیست و چگونه باورهایمان را تغییر دهیم.

5 مرحله تغییر باور

در این قسمت می‌خواهیم باورهایمان را در 5 مرحله ساده شناسایی و تغییر دهیم و برای این کار فرمولی برای شما آماده کرده‌ام که به راحتی می‌توانید باورهای غلط خود را پیدا کرده و باورهای درست را جایگزین آنها کنید.

قبل از اینکه ادامه این مقاله آموزشی را بخوانید و با 5 مرحله ساده تغییر باور آشنا شوید، از شما می‌خواهم یک قلم و کاغذ بردارید و در ادامه به سوالاتی که گفته می‌شود پاسخ دهید.

اگر قلم و کاغذ برداشته‌اید و آماده هستید خواندن این مقاله را ادامه دهید.

   مرحله 1: شناسایی باورهای غلط

قبل از اینکه به چگونگی تغییر باور بپردازیم نیاز است باورهای غلط خود را شناسایی کنیم و برای این کار باید سؤالاتی درست از خودمان بپرسیم تا با پاسخ‌هایی که به آنها می‌دهیم متوجه شویم چه باور غلطی مانع نتیجه گرفتن ما شده است.

مهم‌ترین سؤالی که باورهایمان را به ما نشان می‌دهد با “چرا شروع می‌شود که در زیر چند نمونه آن بیان شده است.

چند نمونه از سؤالات مربوط به شناسایی باورها

شناسایی باورهای مربوط به پول و ثروت: چرا من ثروتمند نیستم؟

شناسایی باورهای مربوط به درآمد: چرا درآمد من بیشتر نیست؟

شناسایی باورهای مربوط به موفقیت: چرا من موفق نیستم؟

شناسایی باورهای مربوط به هدف: چرا به هدفم نرسیدم؟

و…

اولین قدم برای تغییر باور با نوشتن شروع می‌شود؛ چون سرعت فکر کردن ما هنگام نوشتن کند می‌شود و می‌توانیم جزئیات را از لایه‌های زیرین ذهنمان بیرون بکشیم و متوجه شویم در ناخودآگاهمان چه می‌گذرد.

وقتی فکر می‌کنیم، ذهن اطلاعات را خیلی سریع پردازش می‌کند و جزئیات را نادیده می‌گیرد؛ ولی هنگام نوشتن اجازه نمی‌دهیم ذهن جزئیاتی که ما را متوجه باورهای اشتباه می‌کند را نادیده بگیرد به همین دلیل به طور عمیق می‌توانیم ببینیم در لایه‌های زیر ذهنمان چه باورهایی مانع ما شده‌اند.

بعد از پاسخ به پرسش چرا باورهای ما در مورد آن موضوع نمایان می‌شود و متوجه می‌شویم چطور در مورد آن فکر می‌کنیم یا چه باوری نسبت به آن داریم.

به طور مثال: اگر در پاسخ به سؤال چرا درآمد من بیشتر نیست؟ نوشته‌اید؛ چون تحصیلات بالایی ندارم یا چون تخصص زیادی ندارم، این پاسخ‌ها نشان می‌دهند شما باور دارید برای درآمد بیشتر باید تحصیلات بالا یا تخصص زیاد داشت.

برای اینکه بتوانید این باورها را تغییر بدهید در مرحله بعد نیاز است ببینیم باورهای فعلی ما چه نتایجی را برای ما رقم می‌زنند.

   مرحله 2: نتیجه باورهای غلط

در مرحله قبل باورهای اشتباه خود را شناسایی کردیم و در این مرحله باید ببینیم نتیجه داشتن این باورهای غلط چیست؟ و چه ضررهایی متحمل می‌شویم اگر آن را تغییر ندهیم.

برای این کار برای هر باور به‌صورت جداگانه سؤال زیر را از خودمان می‌پرسیم تا نتایج هر کدام برای ما نمایان شود.

سؤال: این باور چه نتیجه‌ای برایم رقم می‌زند؟

با پاسخ دادن به این سؤال متوجه می‌شویم نتیجه باور فعلی ما چیست؟ و این باور باعث رشد و پیشرفت ما می‌شود یا باعث درجا زدن و حرکت نکردن ما.

به طور مثال: اگر برای تغییر این باور که “برای درآمد بیشتر باید تحصیلات بالایی داشته باشم به سؤال بالا پاسخ دهیم متوجه می‌شویم این باور مانع بزرگی است برای اینکه دست به کارهایی که باعث افزایش درآمد ما می‌شود نزنیم.

کسی که باور دارد برای درآمد بیشتر باید تحصیلات بالایی داشته باشد مدام درجا می‌زند و فرصت‌هایی که باعث می‌شود درآمد بیشتری کسب کند را ناخودآگاه نادیده می‌گیرد؛ چون باور دارد بدون تحصیلات بالا نمی‌شود به همین دلیل به گزینه‌های دیگر توجه نمی‌کند.

   مرحله 3: پیدا کردن باور درست

حالا که باورهای اشتباه خود را شناسایی کردیم و متوجه شدیم باورهای غلط مانع بزرگی سر راه ما هستند که باعث می‌شوند دست به کارهایی که نیاز است انجام دهیم تا رشد کنیم نزنیم، نوبت به پیدا کردن باورهای درست می‌رسد که باید جایگزین باورهای غلط کنیم.

برای پیدا کردن باورهای درست هر باور غلط کافی است سؤال زیر را از خودمان بپرسیم تا خیلی ساده بتوانیم به باور درستی که باید جایگزین باور غلط فعلی کنیم برسیم.

سؤال: چه باوری مرا به خواسته‌ام می‌رساند؟

در این مرحله پیدا کردن باورهای درستی که ما را به خواسته‌مان می‌رساند بسیار ساده است به این دلیل که در مرحله اول باورهای غلط خود را شناسایی کردیم و حالا فقط کافی است باوری مخالف باور غلط فعلی خود مشخص کنیم.

به طور مثال: اگر باور غلط شما این است که برای ثروتمند شدن باید سخت کار کرد باور درستی که باید جایگزین آن کنید این است که ثروتمند شدن بسیار ساده است و نیاز به سختی کشیدن ندارد.

اگر باور داشته باشید برای ثروتمند شدن باید سخت کار کرد، با ایده‌ها، شرایط، فرصت‌ها و اتفاقاتی مواجه می‌شوید که نشان می‌دهند باید سخت کار کنید تا ثروتمند شوید و ذهن ایده‌ها، شرایط، فرصت‌ها و اتفاقاتی که می‌تواند شما را خیلی ساده به پول و ثروت برساند نادیده می‌گیرد.

داشتن باورهای درست اهمیت بالایی دارد و مهم‌ترین اهمیت آن این است که قوه تشخیص ما را تقویت می‌کند و باعث می‌شود در کوتاه‌ترین زمان ممکن بتوانیم بهترین تصمیم را بگیریم.

در دوره مهندسی پول و ثروت توجه ویژه‌ای به باورها و تغییر باورها داشتم به همین دلیل یک جلسه کامل به باورها و تغییر باورها پرداختم و اهمیت آن را کامل توضیح دادم تا افراد بتوانند استاد تغییر باور خود شوند. اگر دوست داشتید بیشتر بدانید می‌توانید این دوره  را از وب‌سایت ثروت سازان جوان تهیه نمایید.

   مرحله 4: دلایل و شواهد

بعد از اینکه باور درست را پیدا کردیم حالا باید آن را جایگزین باور غلط فعلی کنیم و برای این کار ما نیاز داریم به ذهنمان ثابت کنیم که باور فعلی اشتباه بوده و باور جدید باید پذیرفته شود.

در شروع کار تغییر باور به نظر سخت می‌آید به این دلیل که کار اصلی ذهن حفظ حالت موجود است و به طور پیش‌ فرض شرایط فعلی را امن و هر نوع تغییری را ناامن می‌بیند به همین خاطر تلاش می‌کند مانع تغییر شرایط فعلی شود.

برای اینکه باوری در ذهن ما تغییر کند باید دلایل و شواهد غلط بودن باور فعلی را به آن ثابت کنیم و باور جدید را برای آن قابل پذیرش کنیم.

برای این کار به دنبال دلایل و شواهدی می‌گردیم که باور فعلی ما را نقض و باور جدید را تأیید می‌کند تا به مرور باور قبلی برای ذهن غلط و باور جدید قابل پذیرش شود.

به طور مثال: اگر باور غلط شما این است که “برای راه اندازی کسب و کار باید سرمایه اولیه داشت باید به دنبال افرادی بگردید که بدون سرمایه اولیه کسب و کار خود را شروع کرده‌اند و موفق شده‌اند و هر چه بیشتر این افراد را پیدا کنید ذهن بیشتر با شما همراه می‌شود و به مرور باور برای راه اندازی کسب و کار نیاز به سرمایه اولیه نیست قابل پذیرش می‌شود.

پس برای تغییر باور فعلی و جایگزین کردن باور جدید باید دلایل و شواهد غلط بودن باور فعلی را برای ذهن ثابت کنیم و باور جدید را با تکرار دلایل و شواهد برای آن قابل پذیرش کنیم.

   مرحله 5: یادآوری و تکرار

در آخرین مرحله برای اینکه باور جدید ما به پایداری برسد و به یقین تبدیل شود نیاز به یادآوری و تکرار داریم.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید و به من نیز برای تغییر باورهایم خیلی کمک کرده این است که بعد از طی کردن مراحل قبل، باور درست را روی تصویری زیبا بنویسید و آن را در پس زمینه گوشی و کامپیوتر خود قرار دهید.

با این کار هر بار که سراغ گوشی موبایل یا کامپیوتر خود می‌روید نوشته روی تصویر را می‌بینید و همین باعث می‌شود مدام به آن باور فکر کنید و آن را تکرار کنید.

هر فکر که زیاد تکرار شود تبدیل به باور می‌شود، پس تمرین تغییر باور این مقاله آموزشی را جدی بگیرید تا بتوانید نشانه های تغییر باور خود را خیلی زود مشاهده کنید و با باورهای جدید اتفاقات عالی برای خود رقم بزنید.

در این مقاله آموزشی سعی کردم به ساده‌ترین روش شما را با فرمول تغییر باور آشنا کنم، فرمولی که عمل کردن به آن موانع ذهنی شما را کنار زده و نتایجی عالی برایتان رقم می‌زند.

وقتی باورهای ما تغییر کند، عملکرد ما تغییر می‌کند و وقتی عملکرد ما تغییر کند، نتایج ما تغییر می‌کند. پس کاملا طبیعی است که با تغییر باور و رفع موانع ذهنی نتایجی عالی کسب کنیم.

بی‌صبرانه منتظر خواندن نتایج شما عزیزان بعد از عمل کردن به فرمول پنج مرحله‌ای تغییر باور هستم، مطمئن باشید افراد زیادی با خواندن نتایج شما انگیزه می‌گیرند و کمک می‌کنید آنها نیز عمل کنند و نتایجی عالی برای خود رقم بزنند.

وحید رستمی

پیشنهادی برای شما

آموزش‌های پیشنهادی

محصولات پیشنهادی

تخفیف!

دوره مهندسی پول و ثروت

قیمت اصلی ۱,۴۹۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۹۷۰,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

دوره چهار راه هدفگذاری

قیمت اصلی ۷۷۰,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۴۹۹,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

کتاب صوتی معجزه سپاس گزاری

قیمت اصلی ۷۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۹,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

کتاب صوتی موفقیت نامحدود در بیست روز

قیمت اصلی ۱۱۷,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۷۹,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

کتاب صوتی راز ثروت

قیمت اصلی ۵۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۴۷,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

کتاب صوتی چگونه مغناطیس پول شویم

قیمت اصلی ۷۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۷,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

کتاب صوتی قانون جذب ثروت

قیمت اصلی ۷۷,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۵۹,۰۰۰ تومان است.

تخفیف!

کتاب صوتی بیندیشید و ثروتمند شوید

قیمت اصلی ۱۲۹,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۷۹,۰۰۰ تومان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

دانلود رایگان دوره نقشه راه موفقیت مالی

تصویر دوره نقشه راه موفقیت مالی